Пупкова грижа у дітей

Грижа в області пупка — вихід внутрішніх органів, що знаходяться в очеревині, через отвір, що утворився в пупковому кільці — тієї м’язи, яка знаходиться навколо пупка.

 

Як виявляється захворювання

Грижа у дітей може бути різних розмірів — від горошинки до груші. Цей фактор безпосередньо пов’язаний з розмірами пупкового кільця.

Найсильніше грижа виходить в момент сильного плачу, а також коли у крихітки напружується живіт під час випорожнення кишечника. На дотик грижове випинання м’яке, і при незначному натисканні воно «ховається», тобто вправляється. У цей момент кишечник видає звуки — бурчання. Якщо розміри грижового мішка і пупкового кільця значні, то можна побачити, як скорочуються м’язи кишечника. Малюки, як правило, не відчувають больових відчуттів при наявності грижі. У дорослих, грижа виявляється, по іншому, детальніше на цій сторінці.

Причини

Патологія може носити як вроджений, так і набутий характер. Розвивається у кожного 5-го доношеного малюка і у кожного 3-го недоношеного.

Причини вродженої патології

  1. Найчастіше захворювання — спадкове. Якщо хтось із батьків у дитинстві страждав на пупкову грижу, то у дитини в 70% випадків вона теж матиме місце.
  2. М’язи пупкового кільця слабкі. Даний факт не пов’язаний з тим, як була обрізана пуповина. М’язова слабкість може бути результатом негативного впливу на дитину інфекційних захворювань, лікарських засобів і фізичних факторів під час перебування в утробі матері.

Вроджена патологія дає про себе знати в перші 30 днів життя новонародженого.

Причини набутої патології

  1. У малюка м’язи пупкового кільця після появи на світ ще ослаблені. А якщо є супутні хвороби (наприклад, гіпотрофія, рахіт), то вони провокують додаткове зменшення тонусу м’язів. Як результат — пупкова грижа.
  2. Запори у крихітки, кишкові коліки, частий плач, збільшене утворення газів — все це викликає напруження м’язів черевної стінки, підвищує внутрішньочеревний тиск. А дані чинники негативно впливають на заростання пупкового кільця, що сприяє виникненню грижі.

Набуте захворювання розвивається в перші 12 місяців життя. Трапляється, що хвороба не має видимої причини для появи.

Лікування

Відразу необхідно сказати: для паніки немає причин, тому що більшість пупкових гриж у маляток зникають самостійно. Саме тому лікарі рекомендують почекати. Але звичайно ж, сидіти, склавши руки, не варто. Необхідно проводити заходи, спрямовані на зміцнення м’язів живота: виконувати масаж області пупкового кільця і викладати дитину на животик, застосовувати бандаж, лейкопластирну пов’язку на район пупка. Добре впливає гімнастика: коли малюк розташовується на спинці, рекомендується проводити йому імітацію ходьби, вправу «велосипед», «куток».

 

При розмірі пупкового кільця менше півтора см грижа зникає самостійно приблизно до семи років або трохи раніше.

Хірургічне лікування дітям рекомендується рідко: при значних розмірах випинання, при відсутності його самоусунення до семирічного віку, якщо відзначаються розлади травлення, якщо грижа утискається.

На видео показа операция при грыже живота лапароскопическим методом.

Оставить комментарий